Tartım, Ölçüm ve Dozajlama Sistemleri

Çimento, asfalt, beton, maden, demirçelik, kimya, gıda ve yapı kimyasalları gibi her tür sektör için hammadde tartım, ölçüm ve dozajlama sistemleri anahtar teslim projeler ile otomatik olarak kontrol edilir. Saha enstrümanlarından elde edilen verilen, lojik kontrolörlerle işlenerek sistem ünitelerine kumanda edilir, analiz ve raporlar oluşturulur. Çeşitli parametreler ve seçeneklerle esnek, hassas ve optimal bir çalışma düzeni sağlanır.

Tartım sistemleri sıvı ve katı maddeler için farklıdır. Katı madde dozajlaması, batch ve kontini biçiminde ikiye ayrılır. Katı batch dozaj sistemleri, helezon vida, bant konveyör ya da vibrasyonlu sistemlerle taşınan toz, granül ve taneli malzemeler reçete bazında dozajlanır. Kontrol sistemleri kullanılarak üretilecek reçete seçilir ve proseste hangi malzemeden ne kadar kullanılacağı sisteme yüklenir. Kontini dozajlamada ise dozaj bant kantarları, çeşitli endüstri alanlarında mixer, değirmen veya toplama bandı gibi sürekli sistemleri beslemek için kullanılır. Saha enstrümanları kullanılarak, bant hızı ve malzeme ağırlığı ölçülür. PLC belirlenen parametreleri göre dozaj bandını yavaşlatır ve hızlandırır.

Sıvı dolum sistemlerinde de yoğunluk, akışkanlık ve istenen kapasite gibi parametrelere bağlı olarak malzeme ve teknolojiler kullanılır. Köpüren veya hava almaması gereken malzemelerde dolum nozulu sıvı malzemeyi dipten doldurmaya başlar, sıvı yüzeyiyle beraber yukarı çıkarak dolum işlemini tamamlar. Bu nedenle müşteri istekleri doğrultusunda projeye özgü çözümler geliştirilir.