Proses Otomasyonu

Kontrol Mühendisliği mekanik, elektrik, elektronik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel sistemlerin, amaçlanan ve planlanan biçimde otomatik çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalı olarak tanımlanır. Gelişen donanım ve yazılım algoritmalarıyla birlikte sistemler kendi kendine öğrenme, hata algılama ve buna göre senaryo geliştirerek daha verimli çalışabilmekte, böylece daha standart üretim ve daha az maliyet sağlanmaktadır. Dolayısıyla işletmeler yeni kurulurken otomasyona, büyürken de eski sistemlerini güncellemeye ihtiyaç duyarlar. Bu sistemleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Sistemdeki hız, konum, ivme, tork, ısı, basınç, debi gibi analog değerlerin sensörler aracılığıyla algılanıp matematiksel olarak işlendikten sonra kullanılabilecek diğer bir analog değere veya dijital kontrol ekipmanlarına aktarılması, izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanır.

Dairesel veya lineer hareket içeren bir sistemde, bu hareketlerin hızlarının, konumlarının ve yönlerinin algılanması, buna göre senaryo dahilinde bu bilgilerin analog veya dijital olarak işlenmesi, izlenmesi ve kumanda edilmesi sağlanır.

Sistemdeki PLC, RTU, sensör, inverter, proses kontrol cihazları gibi otomasyon elemanlarının kendi aralarında standartları belirlenmiş protokollerle (ProfiBUS, ProfiNET, CANBus, ModBUS, RS232/RS485 vs.) senaryo dahilinde veri alışverişi sağlanır.

Sistemdeki akışkanın basınç ve debi kontrolü, servo-hidrolik ve servo-pnömatik akışkan kontrolü dahilinde pistonların istenen hızda ve yerde durdurulması, tüm bu kontrollerin sistemdeki diğer mekanik ekipmanlarla uyum içerisinde çalışması sağlanır.

Tüm bu proseslerin bir operatör paneli veya bilgisayar üzerinden izlenmesi, kontrolü, raporlanması ve arşivlenmesi sağlanır. Ayrıca bu verilerin veritabanına kaydı, grafiklerin analizi ve web tabanlı olarak online görüntülenmesi mümkündür. Bu sayede online ve mobil platformlar üzerinden bilgisayar, tablet ve akıllı cihazlarla sisteme erişilebilir.

Liwa Endüstriyel Otomasyon, uzman kadrosuyla, proses otomasyon sistemleri için anahtar teslimi çözümler sunar. Fizibilite ve projelendirme aşamasından yazılım, haberleşme, test ve devreye alma aşamalarına kadar her tür mühendislik hizmeti sağlayacak bir altyapıya sahiptir. Bu bağlamda, proses otomasyonu gerektiren tüm tesisler, fabrikalar ve üretim alanlarında başarılı uygulamalara imza atmıştır.

Omron Endüstriyel Otomasyon Rehberi

[iframe_loader src=”http://omroneurope.cld.bz/Endustriyel-Otomasyon-Rehberi-2014″ height=”1000″]