Özel Uygulamalar

Liwa Endüstriyel Otomasyon, gelişmiş endüstriyel kontrol sistemlerini, müşteri talebi ve ihtiyaca göre özel uygulamalar dahilinde kullanarak yenilikçi ve öncü bir rol üstlenmeye çalışır. Bu amaçla gelişen teknolojiyi özellikle yabancı kaynaklardan sürekli takip eder. Sektörün öncü firmalarının yeni ürünleri, özel saha enstrümanları, robot sistemler, servo sistemler, görüntü işleme, motion control gibi yeni teknolojilerin endüstriyel kontrol uygulamalarındaki kullanım alanlarını inceler. Sahne sanatları teknolojisinde kullanılan değiştirilebilir oturma gruplarının adaptasyonu, tehlikeli sınıftaki çalışma sahaları için endüstriyel güvenlik sistemleri, uzaktan erişim teknolojileri, internet ve mobil platformlar üzerinden sistemlerin izlenmesi ve uzaktan arıza tespiti ve giderilmesi gibi pek çok yeniliği çözümleri arasına katar.

Sahne Sanatları Otomasyonu

Sahne sistemleri otomasyonu, en gelişmiş sahne ve gösteri sanatları teknolojisinin, kültür merkezleri, konferans salonları, kongre merkezleri, oditoryum, çok amaçlı salonlar, sinema salonları, TV stüdyoları, tiyatro ve opera sahneleri gibi pek çok alanda uygulanmasını sağlar. Sahnenin mekanik altyapısının çeşitli senaryolarla harekete geçirildiği bu sistemlere, ses ve ışık entegrasonu eşlik eder. Ayrıca yeni bir teknoloji olan değiştirilebilir oturma sistemleri sayesinde koltuklar ve koltuk platformu çok çeşitli amaçlar için dönüştürülebilir. Sistemin tüm modülleri, platform ve perde hareketleri izlenebilir, kontrol edilebilir ve tanımlanan senaryolara göre kumanda edilebilir. Dokunmatik kontrol paneli, sahneden veya reji odasından kumanda edilebilir. Frekans inverterleri sayesinde mekanik sistemler için istenen hız kontrol düzeyleri ayarlanabilir.

Uzaktan erişim sistemi sayesinde, teknik servis ve bakım hizmetleri verilebilir, arızalar izlenerek çözüm yolları geliştirilebilir.

Makina Otomasyonu

Makinalar, tek başına işlev görebileceği gibi, belirli bir prosesin parçası olarak da kullanılabilir. Makine otomasyonunda temel unsur, tasarlanan makinanın özellikleri ve kullanım amaçlarıdır. Dolayısıyla makine otomasyonu, prensipte benzerlik gösterirken, çeşitlilik açısından farklıdır. Genel olarak tanımlamak gerekirse makinaların uygulama alanlarını kısaca sıralayabiliriz; bazı malzemelere renk, şekil ve özellik kazandırmak, proses otomasyonu, yük üzerindeki baskının ve hareketin kontrolü, paketleme ve ambalaj uygulamaları, mekanik taşıma uygulamaları, servo ve robot uygulamaları, asansör ve yürüyen merdiven uygulamaları, motorları kontrolü ve koruması, pompa uygulamaları, havalandırma uygulamaları, hidrolik ve pnömatik sistemler.

Örnek Makina Uygulamaları

Endüstriyel Kazan:

Endüstriyel kazan otomasyonunda, patlama riskinden ötürü güvenlik son derece önemlidir. Kazanın sıcaklık, basınç ve seviye bilgileri hassas bir biçimde okunur. Yakıt ve su beslemelerinin kontrolü, sahadan alınan verilere göre düzenlenir. Kazanın kapasitesi ve buhar ihtiyacına göre, operatör paneli üzerinden ilgili parametrelere ayarlanabilir. PLC üzerinden sürekli kontrol altında tutulan sistem, herhangi arıza ve risk durumunda sesli ve ışıklı olarak alarm verir. Arıza geçmişi panel üzerinde kayıtlı tutulur. Müşteri talebine göre farklı opsiyonlar da eklenebilir. Sistem, hem otomatik, hem de manuel olarak kullanılabilir.

Kumlama Makinası:

Kumlama makinaları, değişik genişlik ve kalınlıktaki sac veya profillerin otomatik olarak kumlanmasını ve boyanmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Sistem, kontrol paneli üzerinden otomatik olarak kontrol edilir. Otomatik ve manuel çalışma seçeneğine sahiptir. Yüksek hızlı, güvenli ve kontrollüdür. Arıza durumlarında ışıklı ve sesli uyarılar verir. Konveyör ve tribünler sıralı olarak çalıştırılır. Malzeme algılamada özel bir teknik kullanılır. Emniyet sensörleri, bariyerler ve acil durdurma butonlarıyla güvenli çalışma sağlanır. Kontrol panosu operatörün rahat kullanımı düşünülerek tasarlanır.